11 hlavních rozdílů mezi novostavbou a rekonstrukcí

Novostavba, nebo rekonstrukce? Tato otázka zazněla v naší FB skupině Stavíme dům. Pokud přemýšlíte o tom, zda je lepší koupit pozemek k výstavbě nového bydlení, nebo raději starší domek k rekonstrukci, je to článek přímo pro vás. Dozvíte se postup, jak se rozhodnout, na nic nezapomenout a nic nepodcenit.
Máme pro vás celých 7 bodů a ještě 4 navíc + jedno prima pdf ke stažení pro ty z vás, kteří to chtějí pěkně komplet :)
Která s výše uvedených dam má šanci na výhru v tomto zápasu? Slečna Novostavba, nebo postarší dáma Rekonstrukce? :)

Toto jsou ony konkrétní body, ve kterých se novostavba a rekonstrukce liší:

 1. dispozice
 2. energetická bilance
 3. čas
 4. projektová dokumentace
 5. provoz
 6. zahrada
 7. minulost místa
 8. finance – jsou až zde, po zjištění dispozice
 9. celková investice
 10. materiálové řešení
 11. pozemek

1. Dispoziční uspořádání

Dispoziční uspořádání u novostavby je logicky zcela ve vaší kompetenci. Jak se říká, každý by chtěl stavět „na zelené louce“, aby měl dispozici snů. Na druhou stranu ale buďte připraveni na to, že právě taková dá nejvíc práce.

Omezení, která vám dávají stěny domu připraveného k rekonstrukci, mohou být pro vás dobrým vodítkem, jak na to. Umístění stěn, spolu s technickými i stavebními záležitostmi totiž zmenšují kombinační možnosti toho, co můžete změnit. Paradoxně tak tvorba dispoziční části projektové dokumentace může být rychlejší a jednodušší.

Novostavba a její dispozice snů rozdrtila tedy v prvním kole rekonstrukci a skóre je 1:0.

2. Energetická bilance

Tento bod je pro ty, kteří nechtějí měsíčně platit kromě několikatisícové hypotéky ještě pár tisíc za vytápění objektu. Jistě vás bude velmi zajímat i v případě, že jste ekolog, který nechce vyčerpávat energetické zdroje naší země.

U novostavby dosáhnete dobré energetické bilance mnohem snadněji než u rekonstrukce. Můžete totiž celý objekt navrhnout chytře a co se stavebních detailů týká jednoduše již od samého počátku.

Záměrně nepíši, že dobré energetické bilance dosáhnete jen u novostavby. U dobře vybraného objektu k rekonstrukci máte také velikou šanci. Ovšem chce to dávku zkušeností vašeho zpracovatele projektové dokumentace, preciznost detailů a kvalitní realizační firmu. To je pro konečné výsledky absolutně klíčové.

Možná energetické bilanci pozornost věnovat nechcete. Zjistěte si alespoň včas, jaké budou skutečné provozní náklady domu, ať nejste později zaskočeni nenadálými výdaji.

5857382453_dfddbd5518_b

Tak tady to bylo o prsa, ale novostavba je na tom s energetickou úsporností ve většině případů lépe. Po druhém kole je skóre 2:0.

3. Čas výstavby aneb čas, kdy se můžete stěhovat

Čas výstavby je klíčovou záležitostí, pokud na stěhování spěcháte. V případě rychlé změny bydliště budete potřebovat objekt, do kterého se dá přestěhovat co nejdříve. Proto zvolíte spíše starší už postavený objekt. V tom případě myslete hlavně na to, zda jste typ, který zvládá život na staveništi. A tím nemyslím v počáteční vlně euforie ihned po nastěhování, ale spíše za týden, měsíc nebo dva roky. Budete stále oukej?

Pokud spěcháte, ale nechcete slevit ze svých nároků a vzdát se myšlenky na novostavbu, nezoufejte. S trochou námahy lze situaci řešit, například přechodným pobytem v pronájmu. Dvojí stěhování není nic moc, mám to osobně vyzkoušeno se 4 dětmi během jednoho roku a zvládli jsme to. Nevzdávejte se jen tak svých snů 😀

Rekonstrukce svojí rychlostí zabodovala. Stav je novostavba rekonstrukce 2:1.

4. Projektová dokumentace

Projektová dokumentace má pro novostavbu i rekonstrukci svá specifika. U rekonstrukce počítejte, že vám nabobtná a to jak její tloušťka, tak i cena. Budete muset zdokumentovat stávající stav objektu. Odborníci zjistí, zda není nějaká konstrukce poškozená. To je nezbytné nejen pro potřeby stavebního úřadu, ale zejména pro vás. Zjistit, jak moc prohnilé jsou ty na první pohled skvěle vypadající trámy v hlavní světnici je pro vás skutečně výhodné :)

Muž plánuje s papírem a tužkou

Novostavba : rekonstrukce 3:1.

5. Provoz – obývání domu

U rekonstruovaného objektu i přes veškerou snahu vás, projektantů i zhotovitelů nikdy netušíte, co při samotném provozu nastane. Takže jako o vánocích nevíte, co vybalíte, ani tady není jisté, zda ze zdi, kam jste chtěli pověsit obraz, nevypadne poklad, nebo shnilé prkno. Bohužel častější bývá to druhé.

U novostavby se můžete zlobit tak nanejvýš na špatně provedenou práci a často ji ještě máte šanci reklamovat. Málokdy vás ale citelně ohrozí v užívání stavby. U rekonstrukcí volíte prostě dobrodružnější život plný překvapení.

Domeček ze dřeva stojí na kalkulačce

Předvídatelná novostavba : rekonstrukce plná překvapení 4:1.

6. Zahrada

Jednou z výhod objektů k rekonstrukci bývá vzrostlá zahrada. Není to sice pravidlo, ale mnoho takových domů ji skutečně má. V dnešní době jsme zvyklí zeleň podceňovat. Ale nezapomeňte, jak blahodárné účinky má takový vzrostlý strom. Kromě ovoce hlavně stínění objektu během léta, úplně jiné klima v jeho okolí, zmírňuje prašnost, hluk, děti po něm mohou lézt. Výhoda vzrostlé zahrady je veliká.

Proto pamatujte, pokud budete stavět nový objekt na klasickém bezporostovém pozemku, děti si na strom pro zralé jablko asi nevylezou, možná vaše vnoučata.

Novostavba na zelené louce : rekonstrukce se vzrostlou zahradou 4:2.

7. Minulost

Nevím, jak moc patříte mezi duchovní bytosti, ale nedovolím si tento bod vynechat. Běhá tu totiž mezi námi hodně lidí, kteří jsou velmi vnímaví. A špatně zvolené místo k bydlení, by se pro ně mohlo stát noční můrou. Pokud jste tedy zaměřeni tímto směrem, pečlivě nasávejte atmosféru místa. S trochou zvědavosti a odvahy si zjistěte, kdo zde žil před vámi, jak o domě hovoří sousedé. Možná přijdete na zajímavé věci. Ne nadarmo mi moje drahá kamarádka říkala před výběrem pozemku k bydlení: A Stáňo, musí ti tam být hlavně milo! A měla pravdu!

Tady jsme zůstali nerozhodní, skóre zůstává 4:2. Má ještě rekonstrukce šanci zvrátit skóre ve svůj prospěch?

Pokud si rádi přečtete i další body o tom

klikněte níže. Čeká vás nejen všech 7 + 4 další rozdíly mezi novostavbou a rekonstrukcí, ale i prima bonus v podobě PDF listu. Ten obsahuje všechny zmíněné body pěkně za sebou s místem pro vaše poznámky. Vy sami už si můžete vpisovat, jaká je přímo ta vaše situace a na co nezapomenout při plánování, koupi, nebo stavbě vašeho domu snů!

Jo! a taky zjistíte, kdo z výše zmíněných dam vyhrál :)

Chci znát všech 11 bodů + PDFkový bonus!

Bydlete svůj sen!

Pomůže vám i-staveniste :)

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře