Proč mi manžel zakázal otvírat okna

aneb Kdo může za špatnou pověst rekuperace?

8 minut čtení a znáte viníka!

Bety sedí v okně

Můj BLOG navazuje volně na BLOG mého muže Davida o tom, jak se všichni svorně dusíme v domech s plastovými okny. Stojí za přečtení. Moc ráda jsem ho sdílela na svých FB stránkách a ještě raději jsem četla diskuzi pod ním. Je veřejná, přečtěte si ji a budete v obraze.

Jednoduché shrnutí problematiky plastových i jiných těsnících oken a jejich bezhlavé aplikování do všech novostaveb, bez projektování budovy v širších souvislostech je asi taková:

 • Drtivá většina lidí žije trvale bez dostatečného přísunu kyslíku a to včetně dětí v renovovaných školách, školkách, atd.
 • Drtivá většina lidí ani netuší, že si takto denně ničí zdraví v toxickém prostředí.

Způsoby jak toto změnit jsou následují:

 • místo moderních těsnících oken si nechat vyrobit klasiku od pana truhláře
 • po půl hodině větrat, vzít si půjčku na zvýšenou spotřebu energie na vytápění a potlačit ekosvědomí
 • pořídit si řízené větrání, tedy rekuperaci

Co je rekuperační jednotka zjednodušeně?

Je to přístroj, prostě taková větší krabice, která dokáže nasávat vzduch z exteriéru a odsávat z interiréru. Možná si řeknete, proč to dělat, když mohu otevřít okno?

Protože rekuperace umí předat teplo ze vzduchu co odchází ven tomu vzduchu, co přichází dovnitř. Na tomto principu také fungují pasivní domy s minimální spotřebou tepla na vytápění.

Jinak řečeno:

 • Při větrání oknem v zimě vám vyletí zkažený vzduch ruku v ruce s teplem. Získáte sice drahocenný kyslík, ale bude vám chladno. Tedy do té doby, než si znovu zatopíte. Utrpí tím nejen vaše ekologické svědomí, ale zároveň i vaše peněženka.
 • Při větrání rekuperací vám zkažený vzduch vyletí ven a vaše ekologické svědomí zůstane neposkvrněné a peněženka nedotčena

K rekuperační krabici, která je vilká jako ětší banánovka, samozřejmě patří i rozvody do všech místností domu. Ty se vedou zpravidla nad podhledem (tedy tak, že jsou schované do konstrukce stropu a nejsou vidět). To znamená, že nejsou patrné, kromě malých cca 10 – 15 centimetrových výustek pro vzduch. Existuje i dražší varianta vedení v podlaze.

výústek rekuperace v koupelně

Takhle elegantně vypadá výústek v koupelnovém stropě. Koupelna již nepotřebuje klasický odvod vlhkého vzduchu, jako koupelny v domech jak je známe. Je napojena pouze na vzduchotechnický rozvod.

Mřížka v prvním patře

Toto je mřížka umístěná v prvním patře v dětských pokojích na zemi. Tam nejsou výústky ve stropě, protože čistý vzduch je přiváděn podlahou skrz strop z přízemí. První patr tedy již nepotřebuje rozvody a je pouze logicky napojeno na rozvody přízemí.

Výústek ve schodišťovém prostoru

Toto je výústek umístěný ve svislé stěně domu ve schodišťovém prostoru.

Pokud se vám jako první představa vyjevily krásné veliké plechové hranaté trubky vedoucí ve školních jídelnách či restauracích a hučící jako o život, budete bohužel zklamaní. Tyhle rozvody jsou často tvořené pouze širšími hadicemi, které se rozvedou po bytě, takže žádná monstr akce se nekoná.

Rozvody u nás - stavba

Rozvody jsou tvořeny těmito jednoduše tvarovatelnýlnými hadicemi. Rozvod v celém domě včetně rekuperační jednotky máte takto za jeden den hotový.

A jak je to s tím otevíráním oken?

No, asi jako se sedlovou střechou. Spousta lidí ji chce, ale seno už nesuší a na půdě ho kvůli zateplení chalupy neskladuje.

Stejně tak okna otvíráme všude a přitom jich zdaleka nepotřebujeme otevírat tolik jako naši předci. Ti měli v chalupě vždycky jen tolik oken, aby bylo dostatečně vidět na práci. Protože čím víc oken, tím víc jim unikalo tepla, které museli velmi pečlivě udržovat svojí fyzickou prací.

Zato my máme hojnost a přebytek. A můžeme si dát do obýváku třeba 3, 4 i 5 oken. K vytápění nepotřebujeme tolik úsilí. Můžeme prosklít klidně celou stěnu. Ale už nás při navrhování koncepce domu většinou nenapadne přemýšlet, zda musí být všechna otevíratelná.

Příklad:

V našem pasivním domě máme 17 prosklených otvorů, z toho:

 • 2 vstupní dveře – takže logicky jsou otevíratelné.
 • 4 francouzská okna služící zároveň jako dveře na terasy – také otevíratelná
 • 3 klasická otevíratelná okna
  ale celých 8 oken je neotevíratelných!

Konkrétně :

v obytné kuchyni máme 2 otevíratelná okna, která slouží jako dveře na terasu, v každém konci místnosti jedny. K tomu jedno neotevíratelné okno nad kuchyňskou linkou, ze kterého pozoruju petrklíče na jaře, ptáky okusující nám jablka v zimě a nikdy jsem nelitovala že nejde otevřít. Když chci být v kontaktu se zahradou, otevřu si kousek vedle dveře. Uprostřed celé veliké místnosti, mezi vstupy na terasu, jsou ještě dvě okna neotevíratelná.

Bety v okně

Okna do dětských pokojů v patře našeho slamáku. Pokojíčky jsou zde dva a každý z nich má množství denního světla a slunce a také otevíravé okno. Zbytek okeního otvoru (část uprostřed) je neotevíratelná. Dcera si pokoj evidentně užívá :)

Mohu tedy s rekuperací instalovanou v domě otvírat okna?
Upřímně, vaší rekuperaci je to úplně jedno, zda větráte, nebo ne.
Odpověď zní tedy ANO!

Pokud vznikne jakékoliv NE, nemohu větrat, důvodem není rekuperační jednotka samotná, ale něco úplně jiného:

 • do vašeho domu jste při plánování stavby nenavrhli z nějakého důvodu otevíratelná okna (s tím jsem se tedy ještě nesetkala v praxi, ale proti gustu…)
 • nadšení z instalace rekuperační jednotky a následného šetření vaší peněženky vám tak zvaně přerostlo přes hlavu. Jakékoliv otevření okna je tedy z racionálního hlediska pro vás nepřijatelné, možná dokonce manželce zakazujete otvírat okna (nesmějte se, to je skutečnost z praxe). A úplně jste zapomněli, že život je i o jiných věcech – jako vyklonění se z otevřeného okna do vaší rozkvetlé zahrady nebo o tom, slyšet venku ptáky :)

Kdo nás tedy vězní v pasivních domech s řízeným větráním?

Je to jasné z výše napsaného. Rekuperační jednotka nás tam zavřené mít nepotřebuje! Jsme to my sami a naše přesvědčení.
Protože člověk už za svoje působení na téhle modré kouli vymyslel spoustu dobrých věcí, ze kterých jsme si dokázali vytvořit svá vlastní vězení.

Bydlete svůj sen a ať je v něm zdravo a milo!
slávule

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře