5 tipů, jak začít efektivně chystat stavbu domu

Zde najdete 5 konkrétních bodů, díky kterým se pohnete z místa směrem ke stavbě domu. Tipy jsou nezávazné, téměř NIC nestojí a posunou vás o míle kupředu k bydlení snů.

K přečtení blogu budete potřebovat 7 minut.

ilustrační - Víme jak na stavbu domu

Struktura blogu:

 • k čemu vám tyto body budou
 • seznam a popis jednotlivých bodů, rozšiřující odkazy
 • konkrétní tipy

1. Zaregistrujte se na pinterest

Každá realizace něčeho hmotného začíná představou, snem. Tak si ten sen vymazlete :)

Pinterest je neuvěřitelná databáze obrázků z celého světa. A co víc. Po registraci do této databáze máte nejen ke všem přístup, ale také si můžete zařídit, aby vám přicházela upozornění vždy jen na obrázky z určité sekce. Pokud si tedy například vyberte sekci architektura nebo design, budou se vám zobrazovat právě témata ze stavebnictví a architektury.

To je skvělé hned ze dvou důvodů.

Jedním je INSPIRACE a VIZUALIZACE. Jak jsem psala výše – tím, že si svůj sen představujete, jednoduše ho zhmotňujete. Určitě lépe a účinněji navrhnete svůj dům snů se štosem fotek domů jemu podobných. Taková konzultace s architektem bude potom mnohem efektivnější, než nad prázdným papírem.

Druhý důvod je ten, že vás upozornění na nové příspěvky z pinterestu drží „VE FOKUSU“. Každý den mrknete na pár fotek a vaše představa se začne konkterizovat. Pravděpodobněji se pak odhodláte k další akci, která vede ke stavbě nového domova, než když se vám dostane do ruky nějaký stavební časopis jednou za 3 měsíce v čekárně u lékaře.

ilustrační - papíry

2. Běžte na stavební úřad

Mezi našimi klienty a stavebním úřadem je taková neviditelná magická hranice, kterou je dobré jednoho dne překročit.
Napište si do svého diáře konkrétní datum, seberte se a statečně nakráčejte k vrátnici vašeho městského či obecního úřadu. Milý personál vás jistě rád nasměruje ke dveřím stavebního úřadu. Tam už stačí pouze položit kouzelnou otázku:

„Můžete mi prosím sdělit, co vše potřebuji odevzdat v rámci dokumentace ke stavebnímu povolení na běžný rodinný dům v tomto katastrálním území?“

Nic si nedělejte z toho, pokud

Vy jdete vstříc snům a mnohé se vám tím odkryje. Většina úředníků má předlouhý seznam všeho, co je ke stavebnímu povolení nutné v rámci dokumentace dodat. Dle charakteru pozemku a jeho umístění se ale dodávají různé věci. A vy budete mít hrubou představu, jak je to právě u vás.

A hlavně, zrušíte tu magickou hranici a příště se vám tam půjde lehčeji.

Cokoliv se na stavebním úřadě dozvíte a nedostane se vám z různých důvodů vysvětlení, napište nám. Jednak nás požadavky stavebních úřadů napříč českou vlastí zajímají, jednak vám chceme pomoci. Napíšeme na toto téma článek, rozvíříme diskuzi, sepíšeme manuál.

ilustrační - notebook

3. Přihlaste se do diskuzní skupiny

Diskuzní skupina o stavbě domu na internetu je super věc a to hned ve čtyřech rovinách

 • na většinu otázek již bylo odpovězeno a stačí si odpovědi nalézt
 • pokud vám atmosféra diskuze nevyhovuje nebo vám nesedí přístup diskutujících, nemusíte se diskuze účastnit, můžete jen v klidu sleodvat frkot
 • diskuze se většinou účastní jak odborníci, tak laici
 • položením vlastní otázky se na vás navalí mraky odpovědí, ze kterých si doplníte tu svoji informační mozaiku a ještě pomůžete někomu, kdo bude  odpověď na tu vaši otázku potřebovat později.

Dříve se diskutovalo především na webových stránkách, dnes frčí FB diskuze a to zcela právem. Z profesního důvodu jsem v mnoha takových a nejen informačně mě posouvají neuvěřitelně vpřed. V neposlední řadě člověka totiž motivují ke konkrétním činům a o to nám přeci jde!

ilustrační slečna s knihou

4. Sežeňte si literaturu

V dnešní době je na trhu obrovské množství možností. Jak z toho ven?

 • Zaplaťte si předplatné nějakého stavebního nebo interiérového časopisu pro laiky. Nebojte se, nevyhodíte peníze z okna, dnes si předplatné pořídíte i s prima dárky, takže časopis je jako příjemný bonus.
 • Odebírejte novinky z konkrétního stavebního webu, který si vyberete a padne vám do oka. Nejde o to, odebírat vše, co vám přijde pod ruku. Pokud máte zaplněnou schránku novinkami, stejně si je nikdy neprohlédnete.
 • Kupte si knihu. Zajděte do knihkupectví. Zjistíte, že existují publikace, o kterých jste ani nesnili. Prohlédněte si webová knihkupectví, je tam obrovský výběr.
 • Kupte si eKnihu. Eknihy jsou na trhu efektivní novinkou, jak získat informace v teple domova. Výhodou je, že eKnihy vydávají lidé, kteří vám zpravidla nejprve poskytnou určitý balíček informací zdarma, abyste se lépe poznali. Stejně pracujeme i my – náš web a balíčky informací free najdete ZDE. Samozřejmě takových webů naleznete více a to je pro vás velmi výhodné! Můžete vybírat :)

ilustrační - akce

5. Vyhraďte si čas na akci

Všechny výše zmíněné body vám nebudou vůbec nic platné, pokud si nesednete a nenaplánujete, kdy a jak konkrétně je provedete.

Pokud:

 • s vámi cokoliv z výše napsaného zarezonovalo,
 • už delší dobu přemýšlíte o změně vašeho bydlení,
 • jste dočetli až sem,

učiňte první krok ke změně!

 • Napište si do diáře konkrétní den, kdy se stavíte na stavebním úřadě a vyžádáte si seznam toho, co je třeba odevzdat ke stavebnímu povolení.
 • Zaregistrujte se na Pintrest a nechte si zasílat obrázky ze sekce architektura. To, co vás zaujme, si ukládejte.
 • Stáhněte si kapitolu zdarma a pracovní listy z našeho eBooku Jak na stavbu domu.
 • Najděte si diskuzní fórum na internetu, kde lidé řeší stavbu domu. My takové provozujeme na FB – skupina Stavíme dům. FB diskuzní skupina je efektivnější než složitě větvěná vláken webových diksuzí.

A jako bonus – stáhněte si toto PDF, které si vyvěste na vaši ledničku, nad postel nebo na nástěnku nad pracovním stolem. Zapište si tam konkrétní data a jděte do toho!

ilustrační - To Do List

Bydlete svůj sen, nikdo jiný to za vás neudělá! :)
slávule

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře