Bože, kolik nás ta stavba domu bude vlastně stát?

aneb Celkové náklady na stavbu domu a jak se k nim dopracovat

Jednou z prvních věcí, které klienta zajímají, je samozřejmě cena, tedy celková finanční investice do stavby rodinného domu. To je logické. Je důležité zjistit, co je v našich silách. A pokud už v začátcích zjistíme, že „na to“ prostě nemáme, případně by nás to na dlouhá léta dostalo do neúnosných dluhů, nemusíme se stavbou ani začít podrobně zabývat.

ilustrační foto - peníze

Tím se ale dostáváme do podobně svízelné situace jako dávný myslitel při otázce, zda bylo dříve vejce, nebo slepice? Nabízejí se zde totiž dvě otázky:

  1. Jak určit cenu stavby domu, který není podrobně navržený?
  2. Mám vůbec trávit čas a peníze návrhem domu, jehož cena výstavby bude nakonec třeba taková, že na něj ve finále nebudu mít dost finančních prostředků?

Jak z toho ven? Z které strany začít? Začněme pěkně od začátku…

Co znamená strašidelné sousloví – „celková investice do stavby rodinného domu“?

Pokud řekneme jednoduše cena domu, každý si pod tím představí něco jiného.

Například:

  • Pro někoho je to skutečně jen cena onoho cihlového domku bez jakéhokoliv vybavení, třeba zařízené kuchyně nebo bojleru na ohřev vody.
  • Pro někoho jiného je to nejen dům, ale také díra, kterou musíte vykopat a do které musíte položit kanalizační trubku pěkně od nejbližší městské přípojky až k vaší novostavbě.
  • Pro někoho je to zase cena, za kterou dům ve skutečnosti postaví se svým bráchou, který má stavební firmu, takže o něco nižší, než je realita pro ostatní smrtelníky.

Starý důmPříkladů je nespočet…

Už chápete, proč zde používáme sousloví „celková investice do stavby rodinného domu“?

Je to proto, že je to bezpečné. Je to proto, že vy jako klient potřebujete právě tu celkovou cenu. Potřebujete vědět kolik vás to stojí úplně celé, a to od vaší prvotní myšlenky, až po pití kávy ve vašem novém domě. Jedině tak se totiž můžete skutečně připravit na finanční realitu spojenou se stavbou. Jen tak můžete v klidu a bez  tresu usínat v novém domě. Nebudete muset přemýšlet, kde vzít na další splátku hypotéky nebo si vyčítat, že ten pozemek jste si mohli vybrat i levnější, kdybyste věděli, že stavba bude tak drahá…

Stručný přehled, co celková investice do stavby domu zahrnuje:

  • náklady na pozemek
  • náklady na stavbu domu
  • náklady na zhotovení projektové dokumentace
  • náklady na přípojky vedené k domu
  • náklady na úpravy pozemku, zahrady

Možná je to dalších 5 pojmů, o kterých nemáte konkrétní představu. Zůstaňte prosím v klidu. Postupně si je pěkně jeden po druhém představíme tak, aby nás při nákupu, projektování ani samotné stavbě nepřekvapily.

Jsme si jistí, že vás celým procesem stavby rodinného domu dokážeme bezpečně provést krok za krokem. A to nejen abyste stavbu přežili, ale taky si ji užili.

vaši i-architekti slávule a david

(a jejich pokusní i-králíci pazder a wea)

:)

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře