Dřevěná, nebo plastová okna?

Dnešní BLOG je pro vás, co už stavíte a večer nemůžete usnout, protože přemítáte o tom, zda „plastová nebo dřevěná okna“. Dále pro ty, kteří stavět teprve budou a rádi by si zajistili nejen klidný spánek, ale i nízké výdaje za vytápění v budoucí novostavbě.

7 minut a můžete kontaktovat oknaře
ilustrační foto okna

Na staveništích je právě čas zadávání výroby oken. Někteří z vás už dávno ví, která okna chtějí a někteří váhají. Zvítězí kvalita, cena, barva, výrobce či jiné kritérium? Máme pro vás pár tipů, které jsme získali z naší praxe, dále od členů diskuze na FB v naší skupině Stavíme dům a také od našich klientů.

Plastová okna – varinata oblíbená pro svoji finanční výhodnost a bezúdržbovost

Plastová okna hrají svůj prim především pro svoji bezúdržbovost. Už žádné zkoumání stárnoucí barvy na okenních rámech a následné natírání, říkáte si.

Jejich bezúdržbovost se již ale nevztahuje na samotný provoz a to především pokud zvolíme dnes tolik moderní veliké prosklenné plochy. Plast má totiž oproti dřevu tu nevýhodu, že má větší roztažnost. Takže až v létě přijde pár horkých dní za sebou, možná vám okno půjde hůř zavřít, protože vlivem roztažnosti se dočasně takzvaně zkříží.

Například naše dveře z kuchyně na terasu dělají přesně totéž. Takže, buď je při zavírání trochu nadzdvihneme, nebo David dojde pro imbus a v místě, kde je třeba, je trochu přitáhne. A dostáváme se k ceně…

ilustrační foto - okna na verandě

Jak píšeme v našich materiálech, nic není zadarmo. A platí to i zde, u plastových oken. Cena plastových oken je velmi příznivá, někdy se blíží odvážně až k polovině ceny oken dřevěných. To už je podstatná část celkových nákladů na stavbu domu. Ovšem počítejte s tím, že k nim bude možná zapotřebí zakoupit i imbus, jak jsem psala výše.

Dřevěná okna – všemi oblíbená, považovaná za „ekovýhru“ díky svému přírodnímu materiálu

Dřevěná okna mají výhodu ve tvarové stálosti (viz výše). To je dobré využít především, pokud chceme zasklívat veliké plochy, u kterých může tento nešvar plastu majitele domu hodně potrápit. Na druhou stranu je toto plus vykoupeno zase potřebou údržby, které nás plast ušetří.

ilustrační foto - poškozené okno

Asi většina z nás miluje tento materiál pro jeho přírodní původ. Bohužel často cena bývá tím, co nás v ekologickém smýšlení zabrzdí. I my jsme z tohoto přízemního důvodu nakonec zvolili plast. Abychom byli konkrétní, cena za dřevěná okna pro náš dům byla 360.000Kč a nabídka na plastová okna za 170.000Kč.

Často nás různé důvody mohou při plánování a stavbě domu dovést k rozhodnutí, které nám v kontextu celé stavby není prospěšné. A tak jsme nakonec i my svoje ekoideály vyměnily za racionální rozhodnutí nezatěžovat naši 6 člennou rodinu o 190.000kč vyšší hypotékou :)

Ať už dřevo nebo plast, oba materiály vám ve spojení se zkušeným výrobcem poskytnou dobrý užitek i potřebnou funkci. Záleží na tom, jaké máte aktuální priority výběru. Jejich tepelnětechnické vlastnosti, pokud jsou provedeny v soudobé kvalitě oken, jsou velmi podobné.

Tady bychom vám doporučili k prostudování ještě BLOG o tom, jaké problémy ve vnitřním prostředí taková okna způsobí, protože to je klíčové pro zdraví vás a vašich blízkých. A bohužel o nežádoucích účincích moderních oken vás většinou nikdo neinformuje.

Ale zpět k variantám oken. Je zde ještě nějaká další tajemná třetí varianta?
Zajímavou možností jsou okna takzvaně bezúdržbová nebo také někdy bezrámová. Jistě už tušíte, že pokud okno nemá reálnou plochu rámu, která bývá dřevěná nebo plastová, našli jsme řešení Chytré horákyně :)

ilustrační foto - okna v interiéru

Okna samozřejmě nejsou “bez rámu”, ale rám křídla je šikovně schovaný důmyslným tvarem okenního profilu, okno je zapuštěno do zateplení domu. To, co tedy vidíme při pohledu na fasádu, je převážně skleněná plocha. To je celkově výhodné hned ze tří důvodů:

  • máte maximální využití skleněné plochy, která vám pomůže při ohřívání interiéru za pomocí slunce a sníží nám náklady na vytápění objektu
  • snížili jsme si celkově tepelné ztráty celého objektu, protože samotný rám okna má výrazně vyšší tepelnou ztrátu než jeho skleněná plocha
  • takové okno z venku nemá nic co by se mělo natírat = bezúdržbovost

Další výhodou je samozřejmě i to, že nemusíte s partnerem nebo partnerkou diskutovat živelně o tom, jakou zvolíte barvu okenního rámu :) To oceníte právě až v průběhu samotné stavby, kdy budete rozhodovat každou chvíli něco důležitého a vy již budete připraveni!
Ať je váš výběr oken dokonalý, vždyť okna jsou oči vašeho domu :)
Bydlete svůj sen!

Více našich zkušeností najdete v našem extra manuálu pro přípravu na stavbu rodinného domu.

eBook - Jak se dokonale připravit na stvbu domu

 

 

 

 

 

 

 

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře