Hliněné omítky v interiéru – hnus, nebo geniální tah?

Šlapání hlínyV naší FB skupině Stavíme dům vznikla prima debata na téma hliněné omítky. Neřešila se však ani tak příprava, jako spíš povrchová úprava a chování tohoto materiálu v prostředí interiéru rodinného domu.

Hliněné omítky jsou můj i maželův srdeční materiál, který máme skutečně upřímně rádi. A to tím více, čím více máme tohoto materiálu naplácáno na zdi našeho domu snů. A proč vlastně? Proč jsme tento materiál zvolili, proč nám přirostl k srdci?

Náš dům budujeme s manželem postupně tak, jak je v našich fyzických, psychických a finančních možnostech. V případě hliněných omítek se ukázalo, že je to veliká profesní výhoda. Mohli jsme tak porovnat stav BEZ a S :-)

Omítky jsme začali nanášet záhy po dokončení stavby a nastěhování a to do prostoru ložnice. V té době nebyly omítky v žádné jiné části domu. Byli jsme napnutí, jak bude fungovat celá naše předpokládaná energetická bilance pasivního domu. Zajímalo nás nejen jak moc budeme v zimě topit (a doufali, že téměř vůbec), ale také jak bude dům izolovat letní tepla.

Abych ale nepředbíhala a nastínila vám trochu atmosféru té doby. Moje děti by se mě totiž možná zeptaly, zda tehdy běhaly ještě venku dinosauři…

No ano, skutečně to byla ještě doba informačního temna, aspoň pro nás v této tematice. Internet už sice běhal, ale najít na něm cokoliv o přírodních materiálech byl doslova zázrak. Téměř žádné články, žádná videa, žádné kurzy a když, tak v cizím jazyce. To byl také jeden z důvodů, proč jsme záhy začali pořádat Kurzy hliněného omítání.

míchání směsiJedinou informační oporou nám byli lidé, kteří se o hlínu zajímali již před námi a díky za ně! Takže míchání směsi, která nám bude držet na zdi a její nanášení, byla jedna velká a moc vtipná improvizace. Dodnes se ještě směji sama svému neumělému způsobu nanášení, když ležím na pravém boku v posteli a koukám na zeď :-)

Protože hlína je skutečně geniální materiál, který vám „napoví“, naše první omítky dopadly skvěle a drží opravdu dodnes.

Nanesli jsme dostatečné množství základního jádra, tedy 4-6 cm. To je tloušťka, která už vám změnu klimatu v místnosti zajistí. Svrchní vrstva štuku, která se nanáší na jádro, je slabá jen pár milimetrů. Její funkce je jen pohledová, ale mistrnou práci s vlhkostí odpracuje dokonale právě silná hmota jádra.

nanášení omítkyA potom přišly teplé letní dny a my čekali, co bude. Vlastně ne, já nečekala. Víte, věděla jsem teoreticky, jak se hlína chová a jak umí krásně pracovat s vlhkostí. Že přebytečnou vlhkost nasaje a nehromadí se vám tak v bytě kde nemá. A zase ve dnech, kdy vaše děti v paneláku nebo nezdravě koncipované novostavbě mají „bolekrky“ ze suchého vzduchu, umí se hliněná omítka o okamžité zvlhčení klimatu v domě perfektně postarat. Nečekala jsem ale, že to bude tak markantní.

Klima v ložnici oproti jiným místnostem bylo skutečně rozpoznatelně odlišné. V ložnici byl svěží vzduch, teplý, ale zdaleka ne tak únavný. Těžko popisovat „klima“. V tomto případě platí dvojnásob, že vlastní zkušenost je k nezaplacení.

Říkám si tedy, možná bude prima věnovat pár blogů právě tomuto tématu. Trochu pošťourat ve vosím hnízdě předsudků a mýtů a pokusit se vám nabídnout tuto superhmotu třetího tisíciletí, rozhodně stojí za to!

Na co se můžete ještě těšit:

  • jak se hliněná omítka míchá, materiály, možnosti
  • jaké jsou možnosti povrchové úpravy hlíny?
  • kde všude lze hlínu použít?
  • ještě něco vás napadá? napište pomocí našeho formuláře

A ještě jeden příklad jako plus, především pro rodiče dětí, které trápí noční kašle a rýmy:

Znáte ty bezesné noci, kdy držíte dítě s laryngitidou v náručí a ono sípe a kašle jako když štěká pes? Naše lékařka vždy říkala: Hlavně vlhko! Rozvěsit všude málo vyždímané ručníky a případně větrat a větrat! Vařit slanou vodu! atd. atd.

Tak to přesně už dělat nemusíme. Vezmu rozprašovač a důkladně namočím celou hliněnou zeď u dětské postele. Krásně se nasaje vodou a v průběhu noci se voda perfektně odpařuje sama.

Celkem slušná náhrada za zvlhčovač vzduchu…

Jo – a omítce to vůbec na jejím vzhledu neubere! Dovedete si představit běžně vymalovanou zeď namočenou rozprašovačem?

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře