Kupuji chatu – pomóc!

aneb Na co myslet při nákupu chaty (nejen) k trvalému bydlení.

Chata k trvalému bydlení má několik specifik, kterým se budeme věnovat v tomto článku. Připravili jsme pro vás celkem 7 tipů, na co při nákupu pamatovat. Tipy jsou velmi dobře použitelné pro nákup chaty k trvalému bydlení i k rekreaci.

V závěru článku najdete velmi příjemný bonus, který jsme připravili pro trpělivé čtenáře! Jedná se o přehledný dokument ke stažení, do kterého jsme vám z textu vypsali nejdůležitější body. Potom už jen stačí zmáčkout tlačítko Tisk a vyrazit na prohlídky kupovaných chat a chalup. Nezapomenete se tak zeptat na nic důležitého. Jen si budete pěkně v klidu odškrtávat jednotlivé položky :-)

Zahradní chatka

A co že je těch 7 bodů, které si máte ohlídat?

 1. Přístupová cesta
 2. Přípojka elektřiny
 3. Přípojka vody
 4. Kanalizace a hygienické zázemí
 5. Vytápění
 6. Celkový stavební stav objektu
 7. Místo, kde chata stojí

A teď se podíváme na jednotlivé body podrobně:

1. Přístupová cesta

 1. Prvním ukazatelem kvality kupovaného objektu je, zda má přístupovou cestu. Ne vždy je totiž dojezd až těsně k pozemku, kde objekt stojí.
 2. Druhým ukazatelem je sjízdnost přístupové cesty. Pokud budete chtít dorazit na rekreační chatu na silvestra, dojdete nesjízdnou část výjimečně pěšky. Ale u chaty určené k trvalému bydlení vám může nesjízdnost silnice hodně zkomplikovat život. A nejde jen o ranní cesty k vlaku či autobusu do práce. Měli by k vám dojet třeba i popeláři vyvézt popelnici, hasiči v případě požáru, nebo sanitka.
  Také pamatujte, že sjízdnost může být obtížná nejen v zimě, ale i například za deště. Zdánlivě pevná cesta, kterou jste dojeli na prohlídku objektu za slunečného dne, se během jednoho desetiminutového přívalového deště může změnit v nesjízdné bahno.
 3. Třetím ukazatelem je vlastnictví cesty, tedy zda jde o cestu obecní – tedy ve společném vlastnictví, nikoliv ve vlastnictví soukromém. Četnost vašich jízd bude při trvalém bydlení vyšší a případným soukromým majitelům to může vadit. Nebo mohou být například zvyklí cestu na zimu uzavírat závorou apod. Inu, sousedské vztahy je dobré dopředu kvalitně prozkoumat a ošetřit.
 • Má chata přístupovou cestu až k hranici pozemku, kde stojí?
 • Dojedu k chatě v zimě, v létě, ve sněhu i dešti?
 • Dojedou k chatě například hasiči, zdravotní služba nebo popeláři?
 • Je majitelem cesty obec, nebo soukromá osoba?

2. Přípojka elektřiny

Přípojka elektřiny je pro vás důležitá především pro kolaudování objektu při změně jeho užívání na trvalé bydlení. Bez této kolaudace, kterou provádí místní stavební úřad, nemůžete mít v chatě trvalé bydliště.

Z technického hlediska je dobré zkontrolovat, jaký se v chatě nachází hlavní jistič. Běžně se setkáváme v menším rekreačním objektu s jističi 20 A.

Takový menší jistič vám zaručí běžný provoz jako je osvětlení, televizor nebo rádio. Ovšem pokud chcete vařit na elektrické varné desce nebo mít troubu a nějaký ten přímotop, potřebujete alespoň 25 A. Uvažujete-li dokonce o použití kotle k vytápění objektu, bude jistič až 32 A. Konzultace s odborníkem přes elektřinu v tomto směru určitě neuškodí :-)

Jako klíčové bych z výše napsaného vyzdvihla možnost elektrického topení. Pokud v chatě nemáte troubu, bábovku si koupíte v obchodě. Pokud ale nemáte možnost zapojit elektrický přímotop, můžete mít problém s temperováním objektu za zimních měsíců.

Většina chat bývá závislá na lokálním topení. Když objekt na pár dnů opustíte v době mrazů, může vám například zamrznout přívod vody. Je tedy otázkou, zda je objekt natolik zateplený, že taková situace nehrozí. Pokud není, je třeba na zimu vodu vypouštět a to je při trvalém bydlení problém. Možnost zapojit elektrický přímotop do sítě objektu je potom skvělým řešením.

 • Je v chatě přípojka elektrického proudu?
 • Jakou velikost má tato přípojka?
 • Jakým způsobem se chata vytápí?
 • Vypište si všechny spotřebiče, ke kterým potřebujete zdroj elektrického proudu včetně vytápění.

3. Přípojka vody

Ne všechny rekreační objekty mají vodovodní přípojku. Pro rekreační účely postačí k vaření voda kupovaná nebo z místního pitného zdroje, např. studánky. Pro užitkové účely voda z místní vodoteče, studny nebo dešťová voda. Pro trvalé bydlení ale budete muset prokázat nezávadnost a pitnost daného zdroje vody.

 • Jaké zdroje vody jsou v místě chaty v dosahu?
 • Je přípojka vody funkční, nebo se plánuje její realizace?
 • Je na pozemku nemovitosti funkční studna? Pokud ne, je možné zajistit její vykopání a funkčnost?
 • Jestliže je poblíž studánka, je dobré zjistit rozbor vody.
 • Zjistit vzdálenost vodního toku od objektu a množství vody v létě.

4. Kanalizace a hygienické zázemí

Kanalizace pro rekreační objekt je ve většině případů řešena žumpou, nebo septikem. Někdy bývá objekt napojený na síť veřejné kanalizace a některé objekty naopak používají chemická wc.

Každá z těchto variant má svá specifika a úskalí. Pokud budete chtít objekt zkolaudovat k trvalému bydlení, je pro vás klíčové, aby byl kanalizační systém legální. Při kolaudaci musíte prokázat parametry zvoleného systému a jeho fungování. Proto doporučuji si obstarat před koupí veškeré informace od majitelů objektu. V ideálním případě si zjistěte na stavebním úřadu, kam území spadá, co bude k případné kolaudaci třeba. A to i v případě, že se chystáte na rekonstrukci, nebo dokonce k vestavbě nové koupelny.

Ještě zmínku k žumpě. K praktikám některých chatařů a chalupářů patřilo bohužel i záměrné poškození jímky, která má být bezodtoková. Tak se řešilo šetření na nutných odvozech obsahu jímky.

Může se vám tedy stát, že zakoupíte objekt, který má oficiálně provedenou bezodtokovou jímku. Po následných „úpravách“ původního majitele už její bezodtokovost při kolaudaci neprokážete a zjistíte, že ve skutečnosti bezodtoková není.

 • Jakým způsobem jsou řešeny odpady v objektu?
 • Je uvedený systém oficiální, nebo je postavený tzv. na černo?
 • Bude tento systém plně funkční a vyhovující, pokud potřebujete zkolaudovat objekt k trvalému bydlení?
 • Je stávající systém dostatečný při trvalém užívání v počtu osob, které budou v objekt bydlet?
 • Je zaručena bezodtokovost v případě žumpy?

5. Vytápění

Většina rekreačních objektů byla postavena pro dlouhodobé letní a občasné zimní pobyty. Vytápění se navrhovalo a volilo s ohledem na tento fakt. Při nákupu chaty k trvalému bydlení je tedy potřebné zhodnotit, zda je možné objekt dlouhodobě vytápět i v zimních měsících.

Ideální je, pokud nám k této skutečnosti může sdělit někdo svoje praktické zkušenosti. Jak dlouho trvá než se chata v zimě ohřeje, kolik se protopí dřeva/elektřiny za jeden den. Zda je v chatě při dobrém vytápění příjemné klima. Některé objekty stojící třeba ve vzrostlém lese, je v zimních měsících těžké vytopit. Zůstává v nich nepříjemné vlhké klima. Zvláště, pokud netopíte stále, ale potřebujete se přes den vzdálit třeba do práce.

 • Je možné objekt uspokojivě vytápět během zimních měsíců na příjemné klima?
 • Kolik bude stát vytápění objektu měsíčně?
 • Pokud je objekt vytápěn na tuhá paliva, zaplatím si jejich dovoz, nebo zvládnu svými fyzickými silami otop zajistit?
 • Je objekt výhodně situován vzhledem ke světovým stranám a jiným překážkám (jako vzrostlý les nebo kopec)?

6. Celkový stavební stav objektu

Tak tady je každá rada drahá. Doporučuji vám vzít s sebou na prohlídku objektu stavebního odborníka, protože tato investice se vám určitě vyplatí.

U objektu je samozřejmě pouhým okem vidět, zda je vlhký, zda má v dobrém stavu střechu, nebo jestli má děravé okapy. Ovšem drobné nuance, které napovídají odborníkovi blížící se problém, postřehne laik stěží.

Navíc pokud nějaký takový problém zjistíte, nemusí to hned znamenat odstoupení od koupě. Někdy vám to naopak pomůže k velmi příjemnému snížení ceny ze strany prodávajícího :-)

7. Místo, kde chata stojí

Umístění objektu je důležité ze dvou stran.

První je samozřejmě váš osobní pocit z místa a vědomí, že tady je vám milo.

Druhý je zcela racionální a nutí nás k přemýšlení o celkovém terénu a orientaci stavby.

Umístění v terénu vám může napovědět, jak se objekt bude chovat za deštivých dnů. Zda například nehrozí během dešťů zatékání do sklepa objektu nebo dokonce povodeň způsobená blízkostí vodního toku.

Díky celkové orientaci snadno odhadnete, zda si na zápraží užijete sluníčka celý den, nebo jen pár hodin denně. S tím by se samozřejmě dalo smířit. Ale nezapomeňte, že slunce je mocný nástroj k vyhřátí objektu a šetří vaši peněženku. Obzvláště to platí v objektu, který byl původně postavený na letní pobyty a není dostatečně zateplený.

Ještě nutno říci, že samotná orientace chaty na jih nestačí. Důležité je i to, zda chata nestojí poblíž vzrostlého lesa nebo kopce, který stavbu stíní větší část dne.

 • Jak vypadá odvodnění pozemku za vydatných deštivých dnů?
 • Je objekt v povodňovém pásmu?
 • Kolik hodin denně je chata osluněná?
 • Je ve vašich finančních nebo fyzických silách zvládnout vytápění objektu během zimních měsíců, pokud je orientace objektu nevýhodná?

Z obecně technických požadavků na koupi chaty jsme vyjmenovali vše podstatné. Pokud vás výčet zaujal, můžete si stáhnout a  vytisknout seznam bodů, které jsme pro vás připravili jako bonus. V tomto seznamu najdete veškeré podstatné otázky z tohoto článku. 

Samozřejmě další samostatnou kapitolou jsou sousedské vztahy, blízkost okolních domů, kvalita života na vesnici a tak dále a tak dále. Tato témata však neřešíme pouze u nákupu chaty, ale i při nákupu starší nemovitosti k rekonstrukci, nebo u chystané stavby domu.

Vše, co byste měli mít promyšlené před stavbou domu jsme pro vás zpracovali v eBooku Jak se dokonale připravit na stavbu domu. Jeho součástí jsou i pracovní listy, ve kterých najdete důležité otázky ke každému z 6 témat popsaných v eBooku.

Závěr:

Až odškrtáte pečlivě všechny body z našeho bonusového seznamu, budete k dobrému nákupu o velký krok blíž. Pokud skutečně plánujete na chatě bydlet trvale, budete vědět, že stavebnětechnicky je to možné.

Zbývá jediný důležitý bod. A to návštěva příslušného stavebního úřadu. Tam se totiž dozvíte, co přesně budou ke změně užívání na trvalé bydlení od vás potřebovat a zda je to skutečně legislativně možné.

No a my vás v tom samozřejmě nenecháme a příště se dozvíte, v čem by mohl být ten „legislativní háček“. Těšte se! My už v tom máme po pár telefonátech skoro jasno 😉

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře