Letos pod stromeček knihu, příští rok nový dům

Naše kamarádka Jolka na stránce o stěhování do Ameriky zveřejnila tento obrázek:

Lidé se domnívají, že budou šťastni, když odejdou do jinézemě, nebo města. Pak se ukáže, že ať člověk odejde kam chce, všude si veze sebe sama

Doslova mě praštil do očí. Ta myšlenka totiž vystihuje i přístup lidí ke stavbě nového domova. Není náhodou, že i o tom píši v našem eBooku o přípravě na stavbu domu. Musím přiznat, že i po dvaceti letech praxe mám hlavu plnou nejistot, zda moje práce pro klienty je to pravé ořechové. A Jolka mě tímto citátem ujistila, že obsah eBooku byl zvolen dobře.
V hlavě mi začaly automaticky naskakovat příběhy našich jednotlivých klientů…

Můžete si myslet, že šťastni budete až…, až…, až si koupíte lepší auto, až vyroste nejmladší dítě, až strávíte dovolenou u moře… Nebo třeba až postavíte nový dům.
Bohužel vás zklamu. Svoje nevyřešené problémy si přenesete i do nového domu.

Je to jako s věcmi ve vaší skříni. Máte jen 3 možnosti:

  • věci neřešit, sbalit je do krabice a odvést do nového bydlení
  • zamyslet se nad obsahem skříně, přebrat a odvézt jen to, co považujete za užitečné, případně dokoupit potřebné
  • zamyslet se nad obsahem skříně a zjistit, že je vlastně nikam stěhovat nechcete

Věci ve vaší skříni jsou jako myšlenky ve vaší hlavě. Je to úplně stejné, podívejte:

Pokud patříte do první skupiny klientů, nepřeberete svoje myšlenky, názory, životní postoje prostě to, čím žijete a nastěhujete si vše do nového domu. Váš život potom bude velmi podobný tomu, který jste žili před stavbou. Jen bude zpravidla okořeněn hypotékou, dojížděním, úklidem větších ploch, než v panelákovém bytě nebo kombinací dalších věcí. Štěstí vám ale nový dům nepřinese.

Druhá skupina klientů před stavbou zapřemýšlí o tom, co si ponese s sebou do nového bydlení (a tím nemyslím banánové krabice se zimním oblečením) a upřímně se podívají na důvody touhy po novém bydlení. Pokud tak učiníte, máte reálnou šanci začít v novém bydlení nově a jinak. Tématy, kterými je dobré si projít, se zabývá náš eBook. Určitě ale objevíte i svá vlastní.

Třetí skupina našich klientů se po upřímném pohledu na důvody své touhy po novém domově rozhodla se stavěním raději počkat. Ano, i to je dobrý výsledek, protože někdy je ten ranec kostlivců v naší hlavě takový, že při stavbě domu bychom mohly zkolabovat. To vypadá tak, že se nám rozpadne manželství, přijde nemoc, není na splátky (o financích v kapitole zdarma našeho eBooku). Stavba domu spotřebuje veliký balík naší energie. A kdo říká, že nepřijde lepší období ke stavbě za rok, dva nebo pět, že?

Největším darem pro mě a Davida je, pokud naši klienti najdou při procesu návrhu „sami sebe“. Dům a jeho návrh je totiž jen úžasně zhmotněná a přehledná realita klientova života. Toho, co nosí v hlavě, jak žije, jak myslí a dá se s ní krásně pracovat nejen na projektu domu, ale i životě.

Ještě jednou moc děkuji za upřímný příspěvek Jolce. A vám přeji, ať poznáte, zda svůj nový dům skutečně potřebujete, nebo je to jen vaše bludička :)
A hlavně, bydlete už příští Vánoce svůj sen!
Slávule
Shrnutí informací, které pro vás máme:

Stanislava Kratochvílová

Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. Společně s manželem Davidem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme si sami navrhli a postavili. Podrobnější informace o nás si můžete přečíst v článku Náš příběh.

Komentáře